Sorry - this product is no longer available

Extra Virgin Olive Oil Monovarietal Μanaki Ootopia 500ml

Unique and rare Peloponnesian variety Extra Virgin Olive Oil Monovarietal Μanaki
Manufacturer: Ootopia
SKU: EL1495

Unique and rare Peloponnesian variety, grown in our Estates, in Ermioni.
Our Manaki, a local cultivar with a “courteous” personality, has produced a unique Extra Virgin Olive Oil.

Tasting notes
An abundance of aromas from the Peloponnese highlands and an aftertaste of red fruits, almonds, and notes of freshly cut grass.

Pairing
Perfect for fish and ceviche, a fresh Caprese salad, and grilled vegetables.

Awards
Best of Greece                Terraolivo            2022
Top Ten                Terraolivo            2022
Grand Prestige Gold            Terraolivo            2022
Gold                    NYIOOC                2022
Gold                    JOOP (Japan)            2022
Gold                    Scandinavian GIOOC        2022
Gold                    EVO-IOOC Italy            2022
Gold                    Olivonomy Paris        2022
Gold                    London IOOC            2022

By origin, we are part Greek and part Italian. In our search for the ideal “topos” for our venture, we became enchanted by the Ermionida peninsula. The land we chose for our olive groves is in the hills above the seaside town of Ermioni in the Peloponesse, Greece.

A magnificent natural area that stole our hearts, and where we decided to locate our estate. The scenic hills above the ancient town of Ermioni offer optimal growing conditions due to low rainfalls, so the area is ideally suited for the cultivation of indigenous Greek olive cultivars along with selected Mediterranean varieties. 

Ootopia means Olive Oil topos (place). A utopia is an imagined, idealized place that possesses highly desirable or nearly perfect qualities for its inhabitants. In our ootopia, we have created the ideal place where we can produce our olive oil. Our vision is to create a world-leading olive oil estate that will produce a range of exceptional extra virgin olive oils with distinct organoleptic characteristics

Our olive varieties are Greek, Italian and Spanish because, at heart, we are not EVOO nationalists, but EVOO perfectionists. Our Premium Olive Oils are finishing oils. Our aim is to have a range of olive oils that will pair with different dishes.

Our EVOO has received 20 gold awards, participating in 7 international competitions, in 2022, including Japan JOOP, New York NYIOOC, London IOOC, and a design award for our packaging, at Japan JOOP.

 

€0.00 excl tax
equates to €0.00 per 1 lt
excluding shipping
increase decrease
Delivery date: 3-10 days

Unique and rare Peloponnesian variety, grown in our Estates, in Ermioni.
Our Manaki, a local cultivar with a “courteous” personality, has produced a unique Extra Virgin Olive Oil.

Tasting notes
An abundance of aromas from the Peloponnese highlands and an aftertaste of red fruits, almonds, and notes of freshly cut grass.

Pairing
Perfect for fish and ceviche, a fresh Caprese salad, and grilled vegetables.

Awards
Best of Greece                Terraolivo            2022
Top Ten                Terraolivo            2022
Grand Prestige Gold            Terraolivo            2022
Gold                    NYIOOC                2022
Gold                    JOOP (Japan)            2022
Gold                    Scandinavian GIOOC        2022
Gold                    EVO-IOOC Italy            2022
Gold                    Olivonomy Paris        2022
Gold                    London IOOC            2022

By origin, we are part Greek and part Italian. In our search for the ideal “topos” for our venture, we became enchanted by the Ermionida peninsula. The land we chose for our olive groves is in the hills above the seaside town of Ermioni in the Peloponesse, Greece.

A magnificent natural area that stole our hearts, and where we decided to locate our estate. The scenic hills above the ancient town of Ermioni offer optimal growing conditions due to low rainfalls, so the area is ideally suited for the cultivation of indigenous Greek olive cultivars along with selected Mediterranean varieties. 

Ootopia means Olive Oil topos (place). A utopia is an imagined, idealized place that possesses highly desirable or nearly perfect qualities for its inhabitants. In our ootopia, we have created the ideal place where we can produce our olive oil. Our vision is to create a world-leading olive oil estate that will produce a range of exceptional extra virgin olive oils with distinct organoleptic characteristics

Our olive varieties are Greek, Italian and Spanish because, at heart, we are not EVOO nationalists, but EVOO perfectionists. Our Premium Olive Oils are finishing oils. Our aim is to have a range of olive oils that will pair with different dishes.

Our EVOO has received 20 gold awards, participating in 7 international competitions, in 2022, including Japan JOOP, New York NYIOOC, London IOOC, and a design award for our packaging, at Japan JOOP.

 

Products specifications
Attribute nameAttribute value
Product TypeExtra Virgin Olive Oil
Production ProcessCold process
Olive VarietyManaki (100%)
Net Weight500 - 600ml
FruitinessHigh fruity intensity
Country of OriginGreece
  • Product can be reviewed only after purchasing it
  • Only registered users can write reviews
*
*
Bad
Excellent
*
*
*
*
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Product TypeExtra Virgin Olive Oil
Production ProcessCold process
Olive VarietyManaki (100%)
Net Weight500 - 600ml
FruitinessHigh fruity intensity
Country of OriginGreece
Only registered users can write reviews
Customers who bought this item also bought

The Governor Premium Extra Virgin Olive Oil - Unfiltered 500ml | Limited Edition from Corfu, Early Harvest, Cold Pressed, High Polyphenol, Award-Winning Lianolia Cultivar

EL325
The Governor Premium Extra Virgin Olive Oil is a 500ml limited-edition, award-winning EVOO from Corfu. Early-harvest, cold-pressed and unfiltered, it is made with Lianolia Corfu olives and has an emerald-green appearance with a bold, peppery finish.
€35.30 excl tax excluding shipping
equates to €70.60 per 1 lt

Olithea Premium High Polyphenol EVOO – 500ml Corfu Lianolia | Award-Winning Organic Greek Extra Virgin Olive Oil, Cold Extracted, Health Claim Certified

EL1285
Experience the wellness of Corfu with Olithea High Polyphenol Olive Oil. This Lianolia monovarietal delivers 947mg/kg of antioxidants, meeting EU health claims for daily heart protection.
€42.00 excl tax excluding shipping
equates to €84.00 per 1 lt

Ell1a Wild Extra Virgin Olive Oil 200ml - High Phenolic, Cold-Pressed

EL1306
Ell1a Wild Extra Virgin Olive Oil is a 200ml high-phenolic oil made from wild olives from family groves near Ancient Epidaurus. Cold-pressed and presented in a marble-inspired bottle design, it received a Bronze Standard of Excellence award.
€79.90 excl tax excluding shipping
equates to €399.50 per 1 lt

Premium P.D.O. Kalamata organic extra virgin olive oil GREEK PONY FARM 500ml

EL1000
Greek Pony Farm “Kalamata” P.D.O. organic extra virgin olive oil is with a health-claim as it provides 10.3mg of hydroxytyrosol, tyrosol or their derivatives.
€36.00 excl tax excluding shipping
equates to €72.00 per 1 lt

Kyklopas Ages Extra Virgin Olive Oil 500ml – Makris PDO Early Harvest

EL1142
Kyklopas Ages Makris PDO early-harvest extra virgin olive oil, made from 100% Makri olives hand-harvested in Makri, Evros.
€29.90 excl tax excluding shipping
equates to €59.80 per 1 lt

Kyklopas Early Harvest EVOO – Makri Variety Extra Virgin Oil | 2.5L Tin, Low Acidity, Cold Pressed, Award-Winning Greek Gourmet Finishing Oil

EL1161
Indulge in Kyklopas Extra Virgin Olive Oil, the most awarded Greek EVOO. Harvested in October from the unique Makri olive, this 2.5L tin offers a low-acidity, fruity finishing touch.
€59.90 excl tax excluding shipping
equates to €23.96 per 1 lt