Sorry - this product is no longer available

Ultra Hydrastic Balm (Propolis & Beeswax Balm With Coconut Oil) Apiceuticals

Powerful concentrated & multipurpose Ultra Moisturizing Balm, with bioactive ingredients designed to moisturize, nourish, and protect your skin.
Manufacturer: APICEUTICALS
SKU: EL1166

Powerful concentrated & multipurpose Ultra Moisturizing Balm, with bioactive ingredients designed to moisturize, nourish, and protect your skin. A swiftly absorbed boost which restores the barrier function of the skin and replenishes the lipids it loses due to the external aggressions. Seals in moisture by acting as a protective - yet breathable- layer on your skin.

 

DERMATOLOGICALLY TESTED ON SENSITIVE SKIN

 

✓ 100% NATURAL AND ORGANIC INGREDIENTS

✓ FACE & BODY CARE

✓ FOR ALL SKIN TYPES

✓ FREE OF SILICONS, PARABENS, MINERAL OILS

✓ PURE CONDENSED BALM (NO WATER ADDED)

✓ HONEY-LIKE TEXTURE / EASILY ABSORBED / NO PORE CLOGGING

 

 

 

LONG-LASTING RELIPIDANT SKINCARE: No more dry skin, from head to toe!

 

✓ Strengthens the hydrolipidic cutaneous film

✓ Restores the barrier function of the skin

✓ With lipid-restoring natural waxes high compatible to the skin

✓ Nourishes and repairs dry skin

 

 

(TAB) SKIN BENEFITS AND APPLICATIONS

 

 

PACKED WITH100% NATURAL INGREDIENTS WHICH WORK IN SYNERGY

 

ORGANIC COCONUT OIL: Maximum long-lasting moisturisation.

 

Serves as a powerful natural moisturizing agent, providing long-lasting hydration for your skin.

 

 

ORGANIC PROPOLIS OIL: Helps keep your skin healthy.

 

Combats substantially bacterial proliferation without disturbing the skin`s flora-microbiome. Due to its powerful antimicrobial, anti-inflammatory, and antioxidant properties, it protects the skin against external aggressions, keeping it purified and soothed. It is highly rich in vitamins A, E, and free fatty acids which are highly compatible with those of the skin. This is why it strengthens the hydrolipidic cutaneous film of the skin and restores its barrier function while nourishing and repairing the epidermis.

 

 

ORGANIC BEESWAX: Protective - yet breathable -layer on the skin.

 

The organic bee shield that acts as a natural skin protectant that forms a long-lasting protective barrier on your skin, while also sealing in moisture without smothering and clogging up the pores. Attracts moisture and allows your skin to absorb essential water molecules, keeping it hydrated and soft. Rich in lauric natural fatty acids with anti-inflammatory and antimicrobial properties which improve your skin’s outer layer, leaving it silky and smooth.

 

 

+ Natural Coconut scent!

FACE CARE APPLICATIONS

Quench your skin’s thirst with a well-deserved moisture boost. The perfect end to a hot shower after a busy city day, or after beach or sports. Your skin will thank you!

 

 

 

 

Apply a small quantity to keep your skin healthy, ultra-hydrated, silky, and smooth during the whole day. Massage gently with upward movements till the skin absorbs the Nutri-ingredients.

 OR:

 Apply a thin layer as a hydra- boost mask to nourish and smooth your skin. Massage gently with upward movements and let your skin absorb the Nutri-ingredients.

 

THE SHORTEST POSSIBLE INGREDIENTS LIST: Transparent Ingredients (INCI)List. 

Cocos Nucifera Oil (Coconut Oil)

Cera Alba (Beeswax)

Propolis Cera (Bee Propolis)

Helianthus Annuus seed oil(Sunflower oil used for Propolis extraction)

Parfum (Natural Coconut Scent) / Linalool (Naturally occurring from essential oils) 

MADE IN GREECE

100% Natural & Organic product.

Entirely made with COSMOS Natural & Organic Certified Ingredients.

 

CONDENSED FORMULA: A little goes a long way! 

Why choose a balm instead of a body lotion?

APICEUTICALS™ trade secret formula has been developed with carefully selected bioactive ingredients in really high concentrations, which act synergistically with each other.  The absolute lack of water makes this synergistic action supremely effective, providing your skin with a multitude of benefits. It has a higher viscosity than a cream or a lotion and therefore is richer and more intense.  This is why, it lasts at least 3 times longer than a typical water-based (cream), as a tiny bit of quantity is enough to cover a satisfying skin surface, with the maximum efficacy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

€0.00 excl tax
excluding shipping
increase decrease
Delivery date: 3-10 days

Powerful concentrated & multipurpose Ultra Moisturizing Balm, with bioactive ingredients designed to moisturize, nourish, and protect your skin. A swiftly absorbed boost which restores the barrier function of the skin and replenishes the lipids it loses due to the external aggressions. Seals in moisture by acting as a protective - yet breathable- layer on your skin.

 

DERMATOLOGICALLY TESTED ON SENSITIVE SKIN

 

✓ 100% NATURAL AND ORGANIC INGREDIENTS

✓ FACE & BODY CARE

✓ FOR ALL SKIN TYPES

✓ FREE OF SILICONS, PARABENS, MINERAL OILS

✓ PURE CONDENSED BALM (NO WATER ADDED)

✓ HONEY-LIKE TEXTURE / EASILY ABSORBED / NO PORE CLOGGING

 

 

 

LONG-LASTING RELIPIDANT SKINCARE: No more dry skin, from head to toe!

 

✓ Strengthens the hydrolipidic cutaneous film

✓ Restores the barrier function of the skin

✓ With lipid-restoring natural waxes high compatible to the skin

✓ Nourishes and repairs dry skin

 

 

(TAB) SKIN BENEFITS AND APPLICATIONS

 

 

PACKED WITH100% NATURAL INGREDIENTS WHICH WORK IN SYNERGY

 

ORGANIC COCONUT OIL: Maximum long-lasting moisturisation.

 

Serves as a powerful natural moisturizing agent, providing long-lasting hydration for your skin.

 

 

ORGANIC PROPOLIS OIL: Helps keep your skin healthy.

 

Combats substantially bacterial proliferation without disturbing the skin`s flora-microbiome. Due to its powerful antimicrobial, anti-inflammatory, and antioxidant properties, it protects the skin against external aggressions, keeping it purified and soothed. It is highly rich in vitamins A, E, and free fatty acids which are highly compatible with those of the skin. This is why it strengthens the hydrolipidic cutaneous film of the skin and restores its barrier function while nourishing and repairing the epidermis.

 

 

ORGANIC BEESWAX: Protective - yet breathable -layer on the skin.

 

The organic bee shield that acts as a natural skin protectant that forms a long-lasting protective barrier on your skin, while also sealing in moisture without smothering and clogging up the pores. Attracts moisture and allows your skin to absorb essential water molecules, keeping it hydrated and soft. Rich in lauric natural fatty acids with anti-inflammatory and antimicrobial properties which improve your skin’s outer layer, leaving it silky and smooth.

 

 

+ Natural Coconut scent!

FACE CARE APPLICATIONS

Quench your skin’s thirst with a well-deserved moisture boost. The perfect end to a hot shower after a busy city day, or after beach or sports. Your skin will thank you!

 

 

 

 

Apply a small quantity to keep your skin healthy, ultra-hydrated, silky, and smooth during the whole day. Massage gently with upward movements till the skin absorbs the Nutri-ingredients.

 OR:

 Apply a thin layer as a hydra- boost mask to nourish and smooth your skin. Massage gently with upward movements and let your skin absorb the Nutri-ingredients.

 

THE SHORTEST POSSIBLE INGREDIENTS LIST: Transparent Ingredients (INCI)List. 

Cocos Nucifera Oil (Coconut Oil)

Cera Alba (Beeswax)

Propolis Cera (Bee Propolis)

Helianthus Annuus seed oil(Sunflower oil used for Propolis extraction)

Parfum (Natural Coconut Scent) / Linalool (Naturally occurring from essential oils) 

MADE IN GREECE

100% Natural & Organic product.

Entirely made with COSMOS Natural & Organic Certified Ingredients.

 

CONDENSED FORMULA: A little goes a long way! 

Why choose a balm instead of a body lotion?

APICEUTICALS™ trade secret formula has been developed with carefully selected bioactive ingredients in really high concentrations, which act synergistically with each other.  The absolute lack of water makes this synergistic action supremely effective, providing your skin with a multitude of benefits. It has a higher viscosity than a cream or a lotion and therefore is richer and more intense.  This is why, it lasts at least 3 times longer than a typical water-based (cream), as a tiny bit of quantity is enough to cover a satisfying skin surface, with the maximum efficacy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Product can be reviewed only after purchasing it
  • Only registered users can write reviews
*
*
Bad
Excellent
*
*
*
*
Product tags
Only registered users can write reviews
Customers who bought this item also bought

Premium Organic Greek Honey Fir with Thyme 250g MELLIN

EL376
High Antibacterial and antioxidant activity, superior to Manuka honey UMF 24+
€24.00 excl tax excluding shipping
equates to €96.00 per 1 kg(s)

The Governor Premium Extra Virgin Olive Oil - Unfiltered 500ml | Limited Edition from Corfu, Early Harvest, Cold Pressed, High Polyphenol, Award-Winning Lianolia Cultivar

EL325
The Governor Premium Extra Virgin Olive Oil is a 500ml limited-edition, award-winning EVOO from Corfu. Early-harvest, cold-pressed and unfiltered, it is made with Lianolia Corfu olives and has an emerald-green appearance with a bold, peppery finish.
€35.30 excl tax excluding shipping
equates to €70.60 per 1 lt

Krokos Kozanis Organic Greek Saffron – Premium P.D.O. Filaments | 0.5g Authentic Red Saffron Stigmas, Hand-Picked, Gourmet Grade, Luxury Greek Spice

EL1170
Discover the "Red Gold" of Greece. This 0.5g Organic Greek Saffron by Krokos Kozanis features premium P.D.O. filaments hand-picked for maximum potency, flavor, and antioxidant properties. (198 chars)
€5.00 excl tax excluding shipping
equates to €10000.00 per 1 kg(s)

Krokos Kozanis Organic Greek Saffron Powder – 0.5g PDO Red Gold | Premium Hand-Picked Gourmet Spice, High-Safranal Wellness Herb, Authentic Greek Red Saffron for Risotto & Paella

EL1171
Indulge in Krokos Kozanis Organic Greek Saffron Powder, the world's most precious spice. This 0.5g PDO pack delivers intense aroma and antioxidant health benefits for luxury culinary creations.
€5.00 excl tax excluding shipping
equates to €10000.00 per 1 kg(s)

Pamako Premium Mountain Blend Extra Virgin Olive Oil 500ml

EL619
Filtered Pamako Blend Extra Virgin Olive Oil from Chania, Greece: 60% Tsounati variety & 40% Koroneiki. Harvest year 2025, with fresh, strong fruitiness, mild spice and a mildly bitter finish.
€25.90 excl tax excluding shipping
equates to €51.80 per 1 lt

Pamako Tsounati Monovarietal Mountain Extra Virgin Olive Oil 500ml | High Phenolic Greek EVOO from Crete HARVEST 2025–2026

EL621
Pamako Tsounati Monovarietal Mountain Extra Virgin Olive Oil from Crete, 500ml. High phenolic Greek EVOO with 2,081 mg/Kg total polyphenols analyzed for the recorded NOVEMBER 2025 sample. HARVEST 2025–2026
€25.90 excl tax excluding shipping
equates to €51.80 per 1 lt