Traditional Sweets & Chocolates

Explore our curated collection of Traditional Sweets & Chocolates from Greece, where centuries-old recipes meet artisanal craftsmanship. Our selection features authentic handmade Greek chocolates, traditional confections, and Mediterranean-inspired treats made with premium ingredients.

From rich dark chocolate pralines to creamy milk chocolate delicacies, each piece reflects the heritage of Greek chocolate-making traditions. Discover loukoumia (Greek delights), sesame halva, honey-infused sweets, andnut-based confections alongside contemporary chocolate creations. Perfect for gifting or indulging yourself, our assortment includes gourmet chocolate boxes, individually wrapped treats, and seasonal specialties.

Every sweet is carefully crafted using traditional methods, ensuring authentic flavors and exceptional quality. Whether you're seeking classic Greek pasteli, sophisticated chocolate truffles, or unique Mediterranean flavor combinations, our collection brings the essence of Greek confectionery tradition directly to you. Ideal for celebrations, corporate gifts, or simply savoring a taste of Greece.

View as Grid List
Sort by

Lazaris Mandola Classic – Greek Caramelized Almonds, 200g

EL2134
Cocoa-flavored caramelized almonds shaped like dragees, made by Lazaris in the classic recipe inspired by a Venetian-era pastry tradition.
€5.90 excl tax excluding shipping
equates to €29.50 per 1 kg(s)

Lazaris Mandola Kumquat – Greek Caramelized Kumquat, 200g

EL2135
Caramelized roasted almonds flavored with kumquat, a Corfiot take on a traditional confection from Lazaris Distillery & Artisan Sweets, 200g.
€5.90 excl tax excluding shipping
equates to €29.50 per 1 kg(s)

Lazaris Mandola Rose – Greek Caramelized Almonds, 200g

EL2136
Caramelized almonds flavored with rose, a traditional Corfiot sweet from Lazaris, packed in a 200g box.
€5.90 excl tax excluding shipping
equates to €29.50 per 1 kg(s)

Agapitos 1944 "I Love You" Chocolate – Handmade Pink Heart Bar | Luxury Greek Artisan Gift, Premium Belgian Cocoa, 100g Gourmet Thessaloniki Patisserie

EL1362
Indulge in the Agapitos 1944 "I Love You" bar, a handmade Greek artisan chocolate from Thessaloniki. Featuring a white chocolate heart on a vibrant pink base, it’s the ultimate luxury chocolate gift.
€4.90 excl tax excluding shipping
equates to €49.00 per 1 kg(s)

Agapitos 1944 Love Collection – Luxury Handmade Heart Chocolate | 100g Artisanal Greek Gourmet Gift from Thessaloniki Patisserie

EL1363
Indulge in the Agapitos 1944 luxury chocolate experience. This handmade "I Love You" bar from Thessaloniki’s historic patisserie is the perfect artisanal Greek gift for someone special.
€4.90 excl tax excluding shipping
equates to €49.00 per 1 kg(s)